Schodiště v domě či bytě je dominantou interiéru ... aneb dřevěné schody nevržou
Dřevo je přirozenou součástí našeho života. A patří neodmyslitelně i k bydlení. Vhodnou kombinací přírodního materiálu a ušlechtilých kovů, vytvoříte ve svém domě moderní design současnosti. Už při projektování stavby je důležité zvážit, jak velký prostor nám schodiště v chodbě či místnosti zabere
 

Kromě toho, že schodiště spojuje podlaží domu nebo mezonetového bytu, bývá často také dominantním prvkem každého interiéru. Už při projektování stavby je důležité zvážit, jak velký prostor nám schodiště v chodbě či místnosti zabere. Od toho se také odvíjí výběr typu a provedení.

Samotná konstrukce pak musí splňovat veškeré technické, provozní i funkční požadavky. Chůze nahoru i dolů musí být přitom bezpečná a pokud možno i pohodlná.

Optimální výška jednotlivého nášlapu se pohybuje kolem 18-ti centimetrů. Pokud tedy máme například výšku mezi podlažími do tří metrů, vystačíme si s konstrukcí schodiště se 16-ti stupni. Optimální nášlapná hloubka stupně je zpravidla 25-28 centimetrů. Minimum podle normy je přitom 22 respektive 21 centimetrů. Mýtem bývá průchozí šířka jednotlivého ramene schodiště. Čím širší tím pohodlnější? Dalo by se říci, že ano. Jde ale o zbytečný komfort. Většina dveří, tedy průchodů v každém domě je 90 centimetrů. Pokud tedy k tomu nemáme jiné důvody, postačí v každém rodinném domě průchozí šířka ramene schodiště do 1 metru.

Vřetenové schodiště

Vřetenové schodiště     více fotek

Nejméně místa v prostoru zaberou vřetenová schodiště se středovým sloupem. Pro takovou konstrukci postačí půdorysný rozměr stropního otvoru od zhruba 1,8 x 1,8 metru. Čím méně tím méně pohodlněji. Do opravdu malých prostor mohou přijít vhod levné stavebnicové schody, jejichž montáž zvládne šikovný stavebník i svépomocí. Nabídka zde

Optimální místo pro klasický typ schodiště by mělo mít velikost alespoň 2x2 metry. A zase naopak, čím více tím lépe. Pokud například uvažujeme i o mezipodestě, počítejme ještě o jeden metr na jedné straně navíc.

Dřevěné schodiště s nerezovými výplněmi zábradlí

Dřevěné schodiště s nerezovými výplněmi zábradlí

Pokud tedy máme k dispozici dostatek místa, můžeme volit mezi samonosnou konstrukcí nebo betonovým monolitem. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Betonová konstrukce potřebuje obvykle o něco více místa než konstrukce samonosná. Výhodou je ale například možnost ji využívat už od počátku stavby. Finálním řešením je pak vhodný obklad a zhotovení zábradlí.

Samonosné celodřevěné schodiště

Samonosné celodřevěné schodiště

Variabilitu v možnostech provedení poskytují samonosná schodiště. Vybírat lze mezi celodřevěnou nebo různě kombinovanou konstrukcí. A fantazii se meze nekladou. Vedle klasických materiálů nejsou možnosti nijak zvlášť omezeny. Od doplňků či celých prvků z nerezu a oceli až po třeba zábradlí se skleněnou výplní. Nosným prvkem přitom mohou být dřevěné bočnice nebo páteřová ocelová konstrukce.

Mýtus, že dřevěné schody vržou, hoďte klidně za hlavu. Někteří si možná vyzkoušeli chůzi po levných dřevěných rozvrzaných schodech z měkkého dřeva, nabízených v některých nákupních centrech. Tady jde ale o úplně jinou kategorii výrobků. Zvolíte-li k výrobě tvrdou dřevinu, precizní konstrukční provedení a kvalitní spojovací prvky, není se čeho obávat.

Segmentové schodiště s nerezovým zábradlím

Segmentové schodiště s nerezovým zábradlím

Častou otázkou je vhodný materiál. Nejžádanější je dřevo, povrchově upravené parketovým lakem nebo olejem. Zejména tam, kde se schodiště dotýkáme nebo po něm chodíme, působí teple a přirozeně. Na schodišťové stupně se hodí tvrdé dřevo, zejména dub, jasan a javor nebo bambus. Nejhojněji se ale používá cenově dostupný buk. Výjimkou ale nejsou ani schody z ořechu či exotických dřevin.

Při rozhodování jaké zvolit do domu schodiště, by měl poradit v první řadě projektant. Nevíte-li si s něčím rady, s detaily či stavebními návaznostmi, obraťte se na schodaře. Řešit lze prakticky každý požadavek. Součástí každé zakázky by mělo být poradenství při výběru vhodného typu a provedení, přesné zaměření, výkresová dokumentace, doprava a kompletní odborná montáž.

Dodací lhůty se pohybují od jednoho do tří měsíců podle náročnosti. Při podpisu smlouvy se skládá obvykle záloha ve výši 50-70 % ceny. Za zakázkově vyráběné schody můžete zaplatit od 40-ti do 100 tisíc korun. Pokud jste zejména při výběru použitých materiálů náročnější, počítejte v rozpočtu s částkou i několikanásobně vyšší.

... další inspiraci naleznete ve fotogaleriích  dřevěné a kombinované nebo  segmentové a vřetenové

Copyright (c) 2001-2019 SCHODY Z MASIVU.CZ
Schody Moravia | Schody JAP | Schody Redecha | Schody Intermonex | Schody ADACO